Europejski plan rozwoju szkoły

Przed nami jeszcze miesiąc wakcji. Większość z nas myśli o plaży, podróżach, letnich spacerach. Są też koordynatorzy projektów, którzy zaczynają już myśleć o nowym projekcie mobilności. Są również nauczyciele,...

Przed nami jeszcze miesiąc wakcji. Większość z nas myśli o plaży, podróżach, letnich spacerach. Są też koordynatorzy projektów, którzy zaczynają już myśleć o nowym projekcie mobilności. Są również nauczyciele, którzy spokojnie wylegują się na plaży i nie wiedzą, że być może właśnie na nich po powrocie do szkoły padnie obowiązek przejęcia roli koordynatora.

O tym, że koordynator projektu ma niełatwe życie wiemy wszyscy. Praca, wysiłek, tony dokumentów… koordynator to prawdziwy pracownik od zadań specjalnych.

Jedną z głównych rzeczy spędzających sen z powiek osobie piszącej projekt jest Europejski plan rozwoju szkoły – brzmi groźnie, ale aby pokonać wroga, najlepiej go oswoić. Pod spodem kilka wskazówek, które mogą Wam pomóc w tym zadaniu.

 

Plan w szerokim kontekście

Plan rozwoju europejskiego dotyczy szkoły, ale w szerokim kontekście. Warto przemyśleć i zaznaczyć jakie korzyści z przystąpienia do projektu mobilności będzie miała szkoła na poziomie regionalnym, w odniesieniu do miasta lub całego województwa. Szkoła uczestnicząca w projektach europejskich ma z pewnością wymiar międzynarodowy. Zaznaczmy jakie płyną z tego korzyści.

 

Wyjazd na praktyki zagraniczne jako krok przybliżający do celu

Należy pamiętać, że mobilność i wyjazd na praktyki nie jest sam w sobie celem projektu. Jest on krokiem do zrealizowania założeń zawartych w Europejskim planie rozwoju szkoły. Musimy podkreślić w jaki sposób wyjazd zagranicę przyczyni się do osiągnięcia celu, którym między innymi jest międzynarodowy wymiar placówki.

 

Korzyści dla uczniów i szkoły

Warto odpowiedzieć na pytania: dlaczego uczniowie skorzystają na wyjeździe w ramach projektu Erasmus? Jak wykorzystają zdobyte kompetencje i wiedzę, czy przekażą ją innym ucznią? W jaki sposób poprzez doświadczenie uczniów wzbogaci się szkoła, kadra i wszyscy uczniowie?

 

Uzasadnienie wyboru

Określmy jasno dlaczego wybieramy dany kraj. W jaki sposób przeprowadzimy rekrutacje, dlaczego dane zawody warto kształcić zagranicą. Jak szkoła wykorzysta umiejętności i wiedzę uczniów. W jaki sposób mobilność europejska poprawi jakość i poziom szkoły.

Oczywiście polecam zajrzeć na strony internetowe Erasmusa, gdzie znajduje się wiele cennych informacji

http://erasmusplusmobilnosc.pl/erasmus/europejski-plan-rozwoju-szkoly/

Miłych wakacji

Categories
Learning by moving_Polskie

Laureata in Filologia Polacca presso la Adam Mickiewicz University di Poznan. Attualmente lavora presso il Dipartimento di Cooperazione Internazionale di ETN; dopo il lavoro fa la mamma di Marco, 9 anni. Le sue passioni sono la letteratura, l’arte e preparare i dolci. Nella rubrica Tips and Tricks si occupa di curiosità e offre consigli a studenti e insegnanti.

No Comment

Leave a Reply

*

*

RELATED BY