Europejski plan rozwoju szkoły

Przed nami jeszcze miesiąc wakcji. Większość z nas myśli o plaży, podróżach, letnich spacerach. Są też koordynatorzy projektów, którzy zaczynają już myśleć o nowym projekcie mobilności. Są również nauczyciele,...

Przed nami jeszcze miesiąc wakcji. Większość z nas myśli o plaży, podróżach, letnich spacerach. Są też koordynatorzy projektów, którzy zaczynają już myśleć o nowym projekcie mobilności. Są również nauczyciele, którzy spokojnie wylegują się na plaży i nie wiedzą, że być może właśnie na nich po powrocie do szkoły padnie obowiązek przejęcia roli koordynatora.

O tym, że koordynator projektu ma niełatwe życie wiemy wszyscy. Praca, wysiłek, tony dokumentów… koordynator to prawdziwy pracownik od zadań specjalnych.

Jedną z głównych rzeczy spędzających sen z powiek osobie piszącej projekt jest Europejski plan rozwoju szkoły – brzmi groźnie, ale aby pokonać wroga, najlepiej go oswoić. Pod spodem kilka wskazówek, które mogą Wam pomóc w tym zadaniu.

 

Plan w szerokim kontekście

Plan rozwoju europejskiego dotyczy szkoły, ale w szerokim kontekście. Warto przemyśleć i zaznaczyć jakie korzyści z przystąpienia do projektu mobilności będzie miała szkoła na poziomie regionalnym, w odniesieniu do miasta lub całego województwa. Szkoła uczestnicząca w projektach europejskich ma z pewnością wymiar międzynarodowy. Zaznaczmy jakie płyną z tego korzyści.

 

Wyjazd na praktyki zagraniczne jako krok przybliżający do celu

Należy pamiętać, że mobilność i wyjazd na praktyki nie jest sam w sobie celem projektu. Jest on krokiem do zrealizowania założeń zawartych w Europejskim planie rozwoju szkoły. Musimy podkreślić w jaki sposób wyjazd zagranicę przyczyni się do osiągnięcia celu, którym między innymi jest międzynarodowy wymiar placówki.

 

Korzyści dla uczniów i szkoły

Warto odpowiedzieć na pytania: dlaczego uczniowie skorzystają na wyjeździe w ramach projektu Erasmus? Jak wykorzystają zdobyte kompetencje i wiedzę, czy przekażą ją innym ucznią? W jaki sposób poprzez doświadczenie uczniów wzbogaci się szkoła, kadra i wszyscy uczniowie?

 

Uzasadnienie wyboru

Określmy jasno dlaczego wybieramy dany kraj. W jaki sposób przeprowadzimy rekrutacje, dlaczego dane zawody warto kształcić zagranicą. Jak szkoła wykorzysta umiejętności i wiedzę uczniów. W jaki sposób mobilność europejska poprawi jakość i poziom szkoły.

Oczywiście polecam zajrzeć na strony internetowe Erasmusa, gdzie znajduje się wiele cennych informacji

http://erasmusplusmobilnosc.pl/erasmus/europejski-plan-rozwoju-szkoly/

Miłych wakacji

Categories
Learning by moving_Polskie

Laureata in Filologia Polacca presso la Adam Mickiewicz University di Poznan. Attualmente lavora presso il Dipartimento di Cooperazione Internazionale di ETN; dopo il lavoro fa la mamma di Marco, 9 anni. Le sue passioni sono la letteratura, l’arte e preparare i dolci. Nella rubrica Tips and Tricks si occupa di curiosità e offre consigli a studenti e insegnanti.

No Comment

Leave a Reply

*

*


banner magazine

La guida definitiva per scrivere un progetto di successo

banner magazine

banner magazine

banner magazine

banner magazine

banner magazine

banner magazine

banner magazine

banner magazine
banner magazine

RELATED BY