Szczególność MOU

Memorandum of Understanding (Porozumienie o partnerstwie ECVET), jak wytłumaczyliśmy w ostatnim artykule, jest kontraktem. Jak na razie nic trudnego. Szczególną cechą tego konktraktu jest podanie “przerażających” jednostek efektów uczenia...

Memorandum of Understanding (Porozumienie o partnerstwie ECVET), jak wytłumaczyliśmy w ostatnim artykule, jest kontraktem. Jak na razie nic trudnego.

Szczególną cechą tego konktraktu jest podanie “przerażających” jednostek efektów uczenia się (Units of Learning Outcomes – LO). Czym one są? Jak je rozpoznać i umieścić w konktrakcie przed mobilnością?

LO oznaczają końcowe osiągnięcia. Innymi słowy Units of LO to uczenie się w ujęciu makro. Te informacje zwykle są zawarte w programach szkół określających ich ścieżkę do profesjonalnej kariery. Stąd więc zgodnie z poszczególnymi profilami uczniów, każda szkoła powinna wybrać kilka units of LO, które ich ucznioweie będą wypracowywać w czasie ich praktyk zagranicznych.

Jak już wspominaliśmy, Units of LO to tematy makro. Powód takiego ujęcia zagadnienia jest prosty: na tym etapie nie wiemy kto konkretnie bierze udział w stażu. Możemy co najwyżej wiedzieć, który to będzie rocznik i jaka specjalizacja.

Dzięki zidentyfikowaniu LO możemy być pewni, że partnerzy, których wybraliśmy są w stanie zapewnić miejsca pracy, w których uczniowie będą mogli realizować założone cele.

Wskazówka: Efekty uczenia się powinny być zredagowane współmiernie do czasu trwania praktyk. Na przykład dziesięć Units of LO dla dwóch tygodni praktyk nie jest realistyczne. Wtedy odpowiednie będzie przyjęcie dwóch Jednostek efektów uczenia się.

Categories
Projects & Certificates_Polskie

With a Master Degree in Labour Studies and now working through a CIPD qualification in HR & LD, she is the Training Director of Training Vision, Portsmouth.
Sociable, communicative and interested in travelling and training on mobility, since 2012 Federica has started studying and implementing ECVET procedure. Today Federica is the responsible person for the ECVET implementation for ETN and the author of “Let’s Certify”, a dedicate space where you can get ECVET’S tricks and tips.

No Comment

Leave a Reply

*

*

RELATED BY